آغاز کار دو پروژه بزرگ به ارزش بیش از پنجا میلیون افغانی در پوهنتون تخار 1396/6/6

آغاز کار دو پروژه بزرگ به ارزش بیش از پنجا میلیون افغانی در پوهنتون تخار

۶.۶.۱۳۹۶

معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی‌همراه با هیئت معیتی شان طی یک سفر رسمی به ولایت تخار سنگ تهداب ساختمان لیلیه‌ی اناث پوهنتون تخار را به زمین گذاشته و کار ایجاد یک مرکز تکنالوژی معلوماتی را نیز با قطع نوار آغاز کرد.

این پروژه‌ها با حضور و اشتراک احمد سیر مهجور معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی با جمعی از رؤسای بخش‌های مختلف این وزارت٬ فضل الله مجددی والی ولایت تخار٬ پوهنمل خیرالدین خیرخواه رئیس پوهنتون تخار٬ پوهنمل خسرو نظری رئیس پوهنتون بدخشان٬ رئیس شورای ولایتی٬ مسوولین ارگان‌های امنیتی٬ رؤسای دوایر٬ معاونین و اعضای رهبری پوهنتون٬ اساتید٬ متنفذین٬ محصلان٬ خبرنگاران و سایر مهمانان با برگزاری محفل ویژه و بزرگ تهداب گذاری و افتتاح گردید.

در محفلی‌که به‌همین مناسبت در تالار پوهنتون تخار برگزار گردیده بود٬ در آن پوهنمل خیرالدین خیرخواه رئیس پوهنتون تخار به نماینده‌گی از سایر منسوبین ٬ اساتید و کارمندان اداری تشریف آوری همه‌ی مهمانان و به خصوص معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی و هیئت معیتی‌شان را به ولایت تخار خیر مقدم و خوش آمدید عرض نموده٬ ضمنأً دست‌آورد‌ها و فعالیت‌های انجام شده در این پوهنتون را مختصراً به معرفی گرفت.

همچنان رئیس پوهنتون تخار به‌خاطر تطبیق پلان و برنامه‌ها و ضرورت مبرم این پوهنتون پیشنهاداتی را نیز ارائه کرد٬ از جمله ایجاد پوهنځی طب در چوکات پوهنتون تخار٬ اعمار شهرک و یا توزیع نمرات رهایشی برای استادان و کارمندان پوهنتون٬ ارتقای دیپارتمنت کمپیوتر ساینس به پوهنځی کمپیوتر ساینس٬ اعزام استادان٬ کارمندان و محصلان به بورسیه‌های تحصیلی به داخل و خارج از کشور٬ اعمار ساختمان تدریسی برای پوهنځی‌های اقتصاد و حقوق٬ اعمار تعمیر طعام‌خانه برای محصلان شامل لیلیه٬ قیر ریزی سرک‌های حلقوی داخل پوهنتون و تفویض بست‌های کادری بیشتر به این پوهنتون می‌باشد.

معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی آغاز کار این دو پروژه را در پوهنتون تخار یک نوید نیک و گام ارزنده دانسته و یک دست‌آورد بزرگ برای تحصیلات عالی می‌داند.

آقای مهجور می‌گوید: رهبری وزارت تحصیلات عالی در مساعی مشترک با سایر وزارت‌ها٬ مقامات حکومتی و نهادهای تمویل کننده‌ی ملی و بین المللی در تلاش اند تا از طریق جلب کمک‌ها و هزینه‌های مالی بیشتر در بخش زیربناها و رشد و انکشاف بیشتر نهادهای تحصیلی و ارتقای ظرفیت بخش‌های اکادمیکی گام‌های مؤثر و عملی بردارند٬ که در این‌جمله پوهنتون تخار نیز یکی از نهادهای بزرگ و مهم بوده در محراق توجه‌ی وزارت محترم تحصیلات عالی قرار دارد و امیدوار هستیم که در آینده‌های نزدیک پروژه‌های مهم و بزرگ دیگر را در پوهنتون تخار داشته باشیم.

هم‌چنان معین مالی و اداری در قسمت پیشنهادات رئیس پوهنتون تخار وعده سپرد تا از طریق مراجع جهت رسیده‌گی به آن اقدام بالموقع خواهند کرد.

با این‌حال فضل الله مجددی والی ولایت تخار ضمن خوش آمدید مهمانان به این ولایت از آغاز کار این پروژه‌ها استقبال و اظهار خرسندی نموده و یک دست‌آورد مهم در قسمت انکشاف و رشد بیشتر این ولایت تلقی کرد.

آقای مجددی از مقامات عالی و وزارت تحصیلات عالی می‌خواهد در جهت رشد و مرفوع ساختن ضرورت‌های این پوهنتون از هیچ‌گونه همکاری لازم دریغ نه‌ورزیده و کمافی السابق دست یاری داده و مورد توجه‌ی بیشتر قرار دهند.

به باور والی تخار٬ پوهنتون تخار‌ نظر به موقعیتی که دارد بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری فکری و معنوی بوده و از این جهت می‌توانیم به نسل جوان جامعه‌ی خویش خدمت بهتر و بیشتر عرضه بداریم و در آینده‌ها بتوانیم یک مرکز علمی متناسب‌ با معیارهای‌جهانی را در سطح کشور در این ولایت داشته باشیم.

قابل یادآوری‌ست که هزینه‌ی مجموعی این دو پروژه به مبلغ بیش از پنجا میلیون افغانی می‌رسد که از سوی پروژه تقویت تحصیلات عالی (HEDP) به حمایت بانک جهانی پرداخت خواهد شد.

این برنامه شامل اعمار یک ساختمان لیلیه‌ برای دختران و ایجاد مرکز تکنالوژی معلوماتی می‌باشد٬ که به‌طور پخته و اساسی و با معیارهای مدرن و عصری ساخته خواهد شد.

اعمار ساختمان لیلیه‌ی دختران به هزینه‌ی (۳۶۳۰۰۰۰۰) سی و شش میلیون و سه صد هزار افغانی با شرکت ساختمانی مدین عقد قرارداد شده و ایجاد مرکز تکنالوژی معلوماتی به ارزش (۱۴۸۰۱۲۱۶) چهارده میلیون و هشتصد و یک هزار و دوصد شانزده افغانی با شرکت فروشگاه وارسته قرارداد گردیده است.