سمینار علمی و دینی  برای استادان پوهنتون  تخار و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی 

tu_admin
Mon, Mar 06 2023 10:32 AM
hhh


اولین روز سمینار سه روزه  یک‌شنبه ۱۴ حوت ۱۴۰۱هـ‌ش برابر است  ۱۲ شعبان ۱۴۴۴هـ‌ق سمنیار علمی و دینی برای استادان پوهنتون تخار و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی با اشتراک مولوی ضیاءالرحمن مدنی، والی ولایت تخار، مولوی نصرالله حذیفه، قوماندان امنیه ولایت تخار، قاری محمدبشیر مجاهد، رئیس پوهنتون تخار، معاونین علمی، محصلان و مالی و اداری پوهنتون تخار، رؤسای محترم ادارات دولتی و خصوصی، علما، رؤسای پوهنځی‌ها و استادان  در تالار کنفرانس های پوهنتون تخار برگزار گردید.
نخست محفل با تلاوت آیات کلام الله مجید توسط قاری صاحب مصطفی حنفی آغاز شد. سپس قاری محمدبشیر مجاهد رئیس پوهنتون تخار، تشریف آوری مهمانان را به‌ ویژه  الحاج مولوی ضیاءالرحمن مدنی، والی ولایت، رؤسای ادارات دولتی و خصوصی و استادان را به سمینار دینی و علمی در پوهنتون تخار خوش آمدید عرض نموده و راه‌ اندازی این چنین  سمینار ها را مفید و ارزنده خوانده گفت: برگزاری چنین برنامه های مفید، رابطه ها را  میان علما و اساتید  مستحکم   می‌سازد، و در ضمن سپاسگزاری کرد، از شیخ الحدیث و القرآن امیر المؤمنین  مولوی هبةالله آخوندزاده " حفظه الله ورعاه" و همچنان از شیخ الحدیث و القرآن  مولوی ندا محمد نديم " حفظه الله ورعاه" وزیر محترم تحصیلات عالی، این سمینار با هم‌کاری ریاست ارشاد و دعوت وزارت تحصیلات عالی در تمام پوهنتون‌ها امارتی و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی افغانستان تدویر می گردد. در ادامه پوهنوال سعدالدین سعیدی، معاون علمی، سمینار را به شکل کٌلی و مفصل معرفی نمود.
مولوی ضیاءالرحمن مدنی، والی ولایت تخار، سخنان شان را با آیات از کلام الهی « هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون، لایستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون» آغاز نموده گفت: مجاهدین افغانستان دشمنان متجاوز را در سنگر نظامی شکست دادند، اما حالا نوبت به سنگر علمی و سیاسی است. اگر شما استادان پوهنتون‌ها  نسل جدید را به علوم اسلامی و علوم عصری تربیه کنید، جامعه ترقی و پیشرفت  می نماید؛ در این سنگر نیز پیروز می‌شویم. 
همچنان مولوی عبدالغفار قریشی، ولسوال ولسوالی ورسج، پیرامون دعوت اسلامی صحبت کرد و گفت: مؤمن واقعی کسی‌ است که در کنار اینکه خودش در کارهای نیک مبادرت می‌ورزد، دیگران را نیز به انجام امور معروف و پسندیده دعوت می‌کند.
 بناءً استادان محترم باید شاگردان را به انجام کارهای نیک ارشاد نماید تا ازین طریق ملت مسلمه به سوی فلاح و رستگاری سوق داده شوند.
مولوی نصرالله حذیفه،‌ قوماندان امنیه ولایت تخار، امنیت را نعمت بزرگ الهی توصیف کرد و نیروهای امارت اسلامی را خادم واقعی برای تأمین امنیت خواند.
سپس پوهنیار محمدکبیر هوتک، سرپرست معاونیت امورمحصلان پوهنتون تخار، از حمایت مولوی نصرالله حذیفه از پوهنتون تخار در دوران جهاد قدردانی نمود و موضوعات مورد بحث در سمینار را که از سوی ریاست ارشاد و دعوت وزارت تحصیلات عالی تدوین گردیده بود به معرفی گرفت. بعد از ظهر شیخ سبحان الله، رئیس دیوان مدنی تخار، پیرامون ضرورت و بقای نظام اسلامی و مولوی عبدالکبیر مهاجر، پیرامون حقیقت و اهمیت جهاد سخنرانی نمودند. در پایان بحث و مناقشه صورت گرفت و اشتراک‌کنندگان پیرامون موضوع  سمینار سؤالاتی را مطرح کردند که توسط سخنرانان پاسخ داد شد و محفل با دعائيه‌ خیر و فلاح کشور  به پایان رسید.

Latest news

Mon, May 01 2023 9:55 AM
Background image

ادمه جغل ریزی سرک های حلقوی پوهنتون تخار

الیوم جمعه مؤرخ ۱۴۰۲/۱/۲۵ خورشیدی برابر با ۱۴۴۴/۹/۲۳ قمری تقریباً  بیش از ۲۰۰ موتر جغل در سرک های حلقوی پوهنتون ریخته شد.
قابل یاد آوری است که این کار با سعی و تلاش خستگی ناپذیر محترم. . .

Tue, Mar 07 2023 11:11 AM
Background image

روزی دوم سمینار دینی و علمی اساتید پوهنتون امارتی و موسسات تحصیلات عالی خصوصی تخار

الیوم مؤرخ ۱۵۱۲۱۴۰۱ه ش  برابر است۱۳-۸-۱۴۴۴ ه ق روزی دوم سمینار دینی و علمی اساتید پوهنتون امارتی و موسسات تحصیلات عالی خصوصی تخار، طبق رهنمودهای ریاست دعوت و ارشاد و زارت محترم تحصیلات. . .

Mon, Mar 06 2023 10:32 AM
Background image

سمینار علمی و دینی  برای استادان پوهنتون  تخار و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی 


اولین روز سمینار سه روزه  یک‌شنبه ۱۴ حوت ۱۴۰۱هـ‌ش برابر است  ۱۲ شعبان ۱۴۴۴هـ‌ق سمنیار علمی و دینی برای استادان پوهنتون تخار و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی با اشتراک مولوی ضیاءالرحمن مدنی،. . .

BACK TO NEWS