سمینار علمی و دینی  برای استادان پوهنتون  تخار و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی 

tu_admin
دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۰:۳۲
hhh


اولین روز سمینار سه روزه  یک‌شنبه ۱۴ حوت ۱۴۰۱هـ‌ش برابر است  ۱۲ شعبان ۱۴۴۴هـ‌ق سمنیار علمی و دینی برای استادان پوهنتون تخار و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی با اشتراک مولوی ضیاءالرحمن مدنی، والی ولایت تخار، مولوی نصرالله حذیفه، قوماندان امنیه ولایت تخار، قاری محمدبشیر مجاهد، رئیس پوهنتون تخار، معاونین علمی، محصلان و مالی و اداری پوهنتون تخار، رؤسای محترم ادارات دولتی و خصوصی، علما، رؤسای پوهنځی‌ها و استادان  در تالار کنفرانس های پوهنتون تخار برگزار گردید.
نخست محفل با تلاوت آیات کلام الله مجید توسط قاری صاحب مصطفی حنفی آغاز شد. سپس قاری محمدبشیر مجاهد رئیس پوهنتون تخار، تشریف آوری مهمانان را به‌ ویژه  الحاج مولوی ضیاءالرحمن مدنی، والی ولایت، رؤسای ادارات دولتی و خصوصی و استادان را به سمینار دینی و علمی در پوهنتون تخار خوش آمدید عرض نموده و راه‌ اندازی این چنین  سمینار ها را مفید و ارزنده خوانده گفت: برگزاری چنین برنامه های مفید، رابطه ها را  میان علما و اساتید  مستحکم   می‌سازد، و در ضمن سپاسگزاری کرد، از شیخ الحدیث و القرآن امیر المؤمنین  مولوی هبةالله آخوندزاده " حفظه الله ورعاه" و همچنان از شیخ الحدیث و القرآن  مولوی ندا محمد نديم " حفظه الله ورعاه" وزیر محترم تحصیلات عالی، این سمینار با هم‌کاری ریاست ارشاد و دعوت وزارت تحصیلات عالی در تمام پوهنتون‌ها امارتی و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی افغانستان تدویر می گردد. در ادامه پوهنوال سعدالدین سعیدی، معاون علمی، سمینار را به شکل کٌلی و مفصل معرفی نمود.
مولوی ضیاءالرحمن مدنی، والی ولایت تخار، سخنان شان را با آیات از کلام الهی « هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون، لایستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون» آغاز نموده گفت: مجاهدین افغانستان دشمنان متجاوز را در سنگر نظامی شکست دادند، اما حالا نوبت به سنگر علمی و سیاسی است. اگر شما استادان پوهنتون‌ها  نسل جدید را به علوم اسلامی و علوم عصری تربیه کنید، جامعه ترقی و پیشرفت  می نماید؛ در این سنگر نیز پیروز می‌شویم. 
همچنان مولوی عبدالغفار قریشی، ولسوال ولسوالی ورسج، پیرامون دعوت اسلامی صحبت کرد و گفت: مؤمن واقعی کسی‌ است که در کنار اینکه خودش در کارهای نیک مبادرت می‌ورزد، دیگران را نیز به انجام امور معروف و پسندیده دعوت می‌کند.
 بناءً استادان محترم باید شاگردان را به انجام کارهای نیک ارشاد نماید تا ازین طریق ملت مسلمه به سوی فلاح و رستگاری سوق داده شوند.
مولوی نصرالله حذیفه،‌ قوماندان امنیه ولایت تخار، امنیت را نعمت بزرگ الهی توصیف کرد و نیروهای امارت اسلامی را خادم واقعی برای تأمین امنیت خواند.
سپس پوهنیار محمدکبیر هوتک، سرپرست معاونیت امورمحصلان پوهنتون تخار، از حمایت مولوی نصرالله حذیفه از پوهنتون تخار در دوران جهاد قدردانی نمود و موضوعات مورد بحث در سمینار را که از سوی ریاست ارشاد و دعوت وزارت تحصیلات عالی تدوین گردیده بود به معرفی گرفت. بعد از ظهر شیخ سبحان الله، رئیس دیوان مدنی تخار، پیرامون ضرورت و بقای نظام اسلامی و مولوی عبدالکبیر مهاجر، پیرامون حقیقت و اهمیت جهاد سخنرانی نمودند. در پایان بحث و مناقشه صورت گرفت و اشتراک‌کنندگان پیرامون موضوع  سمینار سؤالاتی را مطرح کردند که توسط سخنرانان پاسخ داد شد و محفل با دعائيه‌ خیر و فلاح کشور  به پایان رسید.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۲۱ - ۷:۲۲
Background image

سمینار علمی پیرامون نقش جوانان در تقویت نظام اسلامی در پوهنتون تخار برگزار گردید!

 سیمینار علمی پیرامون نقش جوانان در تقویت نظام اسلامی با حضورداشت قاری محمدبشیر مجاهد، رئیس پوهنتون تخار، معاونین امور علمی، محصلان و مالی و اداری، رؤسای ادارات دولتی، رؤسای پوهنځی‌ها،. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۲۱ - ۷:۱۶
Background image

کنفرانس علمی تحت عنوان «نقش علامه اقبال لاهوری و شعر او در گسترش بیداری اسلامی»

کنفرانس علمی –تحقیقی زیر عنوان «نقش علامه اقبال و شعر او در گسترش بیداری اسلامی» از سوی پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون تخار با اشتراک هیٲت رهبری پوهنتون تخار، رٶسای پوهنځی‌ها، استادان،. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۱۴ - ۱۲:۱۴
Background image

از سال‌روز استقلال افغانستان در پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون تخار تجلیل به عمل آمد!

انجمن ادبی و فرهنگی در تبانی با ریاست پوهنځی زبان وادبیات پوهنتون تخار محفلى را تحت عنوان تجلیل از سال روز استقلال کشور در تالار پوهنتون تخار برگزار نمودند نخست، تلاوت آیاتی از قرآن. . .

BACK TO NEWS